slides_code

Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

Ανάληψη - Τύλισος 2-1 , "Σπουδαία νίκη"

Ανάληψη - Τύλισος
Η Ανάληψη έκανε το χρέος της κόντρα στην Τύλισο , επικρατώντας με 2-1 για την 18Η αγωνιστική της Α2.
Η Ανάληψη δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης  , υπέπεσε και σε κάποια λάθη, κυρίως στην αρχή της αναμέτρησης (από στο 1ο λεπτό μετά από λάθος δέχθηκε και το γκολ).
Σαφώς αυτό αφύπνισε τους παίκτες και έδειξαν γρήγορα ότι βρίσκονται σε πολύ καλή φόρμα και κέρδισαν αυτό το σημαντικό ματς.
Μετά από αυτή την νίκη η ομάδα μας άρχισε να αποσπάτε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και με βάση το υλικό που διαθέτει , ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση.

Για να δούμε πως πήγε το ματς…

Το παιχνίδι του προηγούμενου Σαββάτου ήταν ένα κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες.
Τελικά η Ανάληψη τα κατάφερε διπλά, κέρδισε όχι μόνο την Τύλισο αλλά και τις κακές καιρικές συνθήκες αλλά και την ατυχία (ψυχρολουσία στο πρώτο λεπτό)

Μάχη στο νερό...
Το παιχνίδι ξεκίνησε με καταρρακτώδη βροχή και στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από λάθος  της Ανάληψης στο κέντρο, ο Παγκαλάκης από τα αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, «κρέμασε» με φοβερό πλασέ τον Κασαπάκη της Ανάληψης.
Μέχρι το 15ο λεπτό η Τύλισος έδειχνε να είναι ικανοποιημένη με το σκορ και η Ανάληψη δεν είχε ξεπεράσει το « σοκ του 1ου λεπτού»
Μετά το 15ο λεπτό η Ανάληψη βρήκε ρυθμό και πήρε τα ινία του αγώνα.
Με συνεχείς επιθέσεις και με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκιάτα η Ανάληψη προσπαθούσε να φέρει το ματς στα ίσια.

Βασιλέιου (σκόρερ)
Το πέτυχε τελικά με το Βασιλείου  , μετά από πάσα του Μπορμπουδάκη Γ , ο οποίος πάλεψε και κυνήγησε θεωρητικά μια χαμένη μπαλιά στη γραμμή του κόρνερ.
Στο 2ο ημίχρονο η Ανάληψη πίεζε και πάλι με πιο έντονο ρυθμό, ο κ.Λατσούδης ανακάτεψε λίγο την τράπουλα και  στο 76ο λεπτό ο Σωμαράκης που είχε περάσει αλλαγή , έκανε μετά από φανταστική σέντρα του Μηλάκη Δ.  το  2-1 .
Σωμαράκης (σκόρερ)

Η Τύλισος σε όλο αυτό το διάστημα απείλησε μόνο μία φορά αλλά ο Κασαπάκης ήταν εκεί που έπρεπε και με υπερένταση μπλόκαρε προ του Παγκαλάκη.
Έτσι το ματς τελείωσε,  παίρνοντας η Ανάληψη αυτούς τους 3 βαθμούς  έπιασε την Θέρισο που είχε και αυτή 24 βαθμούς.
Για ακόμα μια φορά φάνηκε ότι η ομάδα μας με βάση το υλικό που διαθέτει έπρεπε να είχε περισσότερους βαθμούς.

ΑΝΑΛΗΨΗ: Κασαπάκης, Λίκα, Καρβουνάκης, Χατζάκης, Μπελιβάνης, Μπορμπουδάκης (54΄Σωμαράκης), Περβολαράκης Γ., Περβολαράκης Κ., Βασιλείου (90’ Κρητικάκης), Γκιάτας, Μηλάκης (81’ Αντωνακάκης).
ΤΥΛΙΣΟΣ: Γριντάκης, Μουρτζάκης (87’ Μιχαλάκης), Καραμαλάκης, Βιτσαξάκης, Τερζίδης, Τσαντηράκης, Ραφαέλο, Βερερουδάκης (51’ Μανγκέλας), Γαντζούδης, Παγκαλάκης, Μανιούδης.

Τι έχουμε μετά…

Στην επόμενη αγωνιστική η Ανάληψη αντιμετωπίζει εκτός της Θέρισο.
Η ομάδα της θερίσου έχει και αυτή εκτός από τους 24 βαθμούς , 7 νίκες , 3 ισοπαλίες και 8 ήττες. Έχει νεανική ομάδα με πολύ καλούς παίκτες, αναμφισβήτητα και οι δύο ομάδες θέλουν πάρα πολύ την νίκη.

Ομάδα Θερίσου

Η Ανάληψη κερδίζοντας την Θέρισο, μπορούμε να πούμε ότι δεν θα ξανακοιτάξει προς τα πίσω.
Πιστεύω ότι η ομάδα μπορεί να κερδίσει αλλά αυτό θα είναι δύσκολο , θα χρειαστεί υπομονή και επιμονή (περισσότερη αυτή τη φορά).

Με νίκη θα φανεί και στον βαθμολογικό πίνακα ότι όλα είναι πιθανά.
Μπορεί το πρωτάθλημα να ξεκίνησε για μας λίγο μουδιασμένα αλλά υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.
Με σοβαρότητα , υπευθυνότητα , σεβασμό, ταπεινότητα και πίστη , όλα είναι στα πόδια μας …