Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

«Καθάρισε» εύκολα η Ανάληψη το Μεταξοχώρι 1-3 (videos)

Μανιώρος - Μπορμουδάκης
(πλήρες φωτορεπορτάζ)
Η ομάδα μας κατάφερε άνετα να επικρατήσει αν και βρέθηκε πίσω  στο σκόρ στο 2’ λεπτό του αγώνα , εξέλιξη καρμπόν με αυτήν του 1ου γύρου οπου και πάλι η Ανάληψη είχε δεχτεί γκόλ στα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο λεπτό από πλάγια θέση εκτελέστηκε άουτ , ο Κυριαζής της Ανάληψης έχασε τον Κοκοσάλη που βρέθηκε τετ α τετ με τον Μουντράκη, με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο γάμα  μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης κάνοντας έτσι το 1-0.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Ανάληψης έδειξαν σοβαρότητα και με συνεχείς επιθέσεις και χαμένες φάσεις κατάφερε να μειώσει στο 32’ λεπτό με τον Μηλάκη Δ.
ο οποίος μετά από άψογη σέντρα του Γκιάτα , βρέθηκε στο 2ο δοκάρι και κάρφωσε την μπάλα με δυνατή κεφαλιά στα δίχτυα του Μεταξοχωρίου.

Μηλάκης Δ. με Χαρίτο
Η ομάδα του Μεταξοχωρίου μετά το 1-1, άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης, προσπάθησε με βαθιές μπαλιές και γεμίσματα να απειλήσει ξανά τον Μουντράκη.
Υπήρξαν 2-3 αξιόλογες προσπάθειες , χωρίς όμως καλό τελείωμα.
Έτσι μετά από έξι λεπτά στο 38’ ο Μηλάκης Μ , με μια κάθετη πάσα έβγαλε τον Παντερμαράκη μόνο του απέναντι στον Καλαιτζάκη, έκανε το σουτ  αλλά βρήκε στο σώμα του γκολκίπερ, ο Γκιάτας που ακλουθούσε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-2.

Βάτα
Στην συνέχεια χάθηκαν κλασικές ευκαιρίες από την Ανάληψη από το Τζιράκη , το Βάτα και τον Γκιάτα.
Ο Περβολαράκης επίσης είχε ένα πολύ καλό σουτ που πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλαιτζάκη.
Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, επιθέσεις από την Ανάληψη και γεμίσματα από το Μεταξοχώρι.
Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κάποια φάουλ έξω από την περιοχή του Μουντράκη αλλά δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο.

Γκιάτας με Τζιράκη

Το τελικό 1-3 προήλθε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιάτα στο 60’ , αφού είχε προηγηθεί ανατροπή του Τζιράκη.

Στην 11αδα επέστρεψε ο Περβολαράκης Γ. ο οποίος έλειπε 7αγ.
και άν δέν είχε γίνει αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει στα προηγούμενα ματς την ομάδα.

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Παντερμαράκης, Μηλάκης Δ, Γκιάτας, Τζιράκης , Βάτα, Μηλάκης Μ, Περβολαράκης Κ .

" Ήταν μια σίγουρη νίκη , αφού το Μεταξοχώρι βρίσκεται στην τελευταία θέση την βαθμολογίας"

Περβολαράκης Γ.
Παρόλο αυτά η ομάδα κατάφερε κατά διαστήματα να παίξει σωστό ποδόσφαιρο και να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, πράγμα που θα πρέπει να κάνει και στα 2 τελευταία ματς.
Με την νίκη αυτή βρέθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς .

Σίγουρα όμως πρέπει όλοι να δείξουμε μεγάλη προσοχή αφού 4-5 ομάδες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής 3-4 βαθμών.

Μπράβο για άλλη μια φορά στους φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα σε εκτός έδρας ματς.

Επανερχόμαστε λοιπόν , δυνατά και σοβαρά για το επόμενο ματς με τον Δωριέα.

Αγωνίστηκαν για την Ανάληψη: Μουντράκης, Μηλάκης Μ, Μπουρμπουδάκης, Μηλάκης Δ, Μπελιβάνης, Περβολαράκης Γ ,Παντερμαράκης, Περβολαράκης Κ, Τζιράκης, Γκιάτας , Κυριαζής, Βάτα, Χαριτάκης, Χατζάκης Γ

Μ.Χατζάκης

Δείτε το βίντεο με τα γκόλ

Καθώς και το βίντεο με κλασικές ευκαιρίες για γκόλ απο την Ανάληψη (video Μουντράκης Κ.)